دیتیل اجرایی روف گاردن

بام سبز یا روف گاردن یکی از سیستم های سازگار با اکوسیستم است که علاوه بر ایجاد زیبایی، طراوت و نشاط برای ساکنین و خانواده ها، می تواند به عنوان عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی برای ساختمان نیز عمل کند. از همین رو امروزه طراحی و ساخت روف گاردن در بسیاری از کشور های اروپایی و آمریکایی با رشد چشمگیری و فزاینده ای رو به رو بوده است.

بنابراین در این نوشته از  مجله دانستنی های روف گاردن سایت طراحی و معماری آبگون دیزاین قصد داریم تا چندین دیتیل اجرایی روف گاردن را برای شما مطرح نموده و اطلاعات مهمی را در اختیار علاقمندان به این مبحث قرار دهیم.

دیتیل اجرایی روف گاردن | آبگون دیزاین

عایق بندی صوتی کف روف گاردن:

از آن جایی که مصالح به کار گرفته شده در سقف بام ساختمان ها همچون همان مصالحی است که در سقف دیگر طبقات استفاده شده است و از طرفی رفت و آمد به روف گاردن نیز بیشتر از یک واحد مسکونی نیست، بنابراین صدای بیشتری از روف گاردن به بالاترین واحد های زیر روف گاردن منتقل نخواهد شد.

با این وجود در دیتیل اجرایی روف گاردن برای آن دست از افرادی که تمایل دارند تا روف گاردن با نهایت دقت و وسواس اجرا شود و هیچ گونه سر و صدایی را در طبقات بالایی ایجاد نکند، پیشنهاد می کنیم تا تمهیداتی برای این منظور اتخاذ نمایند.

از جمله تمهیدات لازم برای جلوگیری از انتقال صدا به واحد های زیرین روف گاردن می توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده از فوم های مخصوصی که جهت ایجاد عایق صوتی در کف روف گاردن استفاده می شوند
 • استفاده از عایق stone wool یا پشم سنگ

محاسبه بار روف گاردن به ساختمان:

همانطور که حتما می دانید مهم ترین دیتیل اجرایی روف گاردن توجه به میزان بار اضافه شده به سازه می باشد. در حقیقت در جزئیات اجرایی روف گاردن توجه به میزان تحمل بار ساختمان از جمله نکات مهمی است که بایستی به دقت مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا در حین اجرای روف گاردن و یا پس از اجرای آن، شما را با مشکل رو به رو نسازد.

به طور کلی بار های اضافی که توسط روف گاردن به ساختمان وارد می شود شامل موارد زیر می باشد:

 • بار های مرده
 • بار های زنده
 • دیگر بار های محیطی

بار های مرده:

در جزئیات اجرایی روف گاردن بار های مرده خود به 3 دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 1.  وزن خاک: که شامل خاک و تجهیزات ثابت همچون آلاچیق و پرگولا می باشد. وزن خاک بام سبز در حالت غیر اشباع چیزی حدود 1800 کیلوگرم و در حالت اشباع نیز چیزی حدود 2100 کیلوگرم می باشد. توجه کنید که استفاده از خاک فرآوری شده می تواند وزن خاک روف گاردن را تا 1300 کیلوگرم نیز کاهش دهد.
 2. وزن لایه های زهکشی: وزن این لایه ها بسیار پایین است تا جایی که می توان از محاسبه ی وزن آن ها چشم پوشی نمود.
 3. وزن گیاهان بام سبز: براساس استاندارد های آلمان وزن گیاهان مختلف به صورت زیر محاسبه می شود:
  • وزن چمن و گل های فصلی: 10 کیلوگرم بر متر مربع
  • وزن چمن و گل های چند ساله: 15 کیلوگرم بر متر مربع
  • وزن درختچه تا ارتفاع 3 متر: 30 کیلوگرم بر متر مربع
  • وزن درخت تا ارتفاع 10 متر: 30 کیلوگرم بر متر مربع
  • وزن درخت تا ارتفاع 15 متر: 150 کیلوگرم بر متر مربع

بار های زنده:

وزن افراد استفاده کننده از بام سبز و نیز تجهیزات استفاده شده در روف گاردن از جمله میز، صندلی و … که دارای قابلیت جا به جایی هستند در دسته بندی بار های زنده بام سبز قرار می گیرند. این بار گسترده چیزی حدود 400 کیلوگرم محاسبه می شود.

دیگر بار های محیطی:

بار های اضافی همچون بار برف، باران، آب های اضافی و … نیز در این تقسیم بندی قرار داشته و در طراحی پلان روف گاردن و یا مراحل اجرایی آن تاثیری نخواهند داشت.