روف گاردن (Roof Garden)  چیست؟

روف گاردن که با عناوینی مثل بام سبز ، بام باغ و فضای سبز روی پشت بام نیز شناخته می شود ، به مکانی گفته می شود که در آن فضای سبز در بستری غیر از سطح خاک و زمین ایجاد شده است. به بیان ساده تر روف گاردن یا بام سبز محلی است که ارتفاعی بالاتر از سطح زمین دارد و کشت گیاه در بستر آن صورت گرفته باشد. حال این محل می تواند پشت بام ، کف لابی ساختمان یا کف حیاطی که سقف پارکینگ را تشکیل می دهد و… باشد.

نمونه کارهای روف گاردن (بام سبز):

باغ بام ها این فرصت را برای شما فراهم می کنند تا یک باغ مشرف به شهر در بالاترین نقطه ی ساختمان خود داشته باشید و در عین تماشا کردن منظره ی سبز اطراف خود، همزمان از دیدن مناظر شهری نیز لذت ببرید.

دلایلی که شما را قانع می کنند تا روف گاردن بسازید:

استفاده از این تکنولوژی مدرن، فواید زیادی برای ساختمان و ساکنین آن دارد که از جمله این مزایای بام سبز برای ساختمان، ساکنین و محیط زیست می توان موارد زیر را برشمرد:

بهبود کیفیت هوا: ساخت یک باغ پشت بام می تواند در کاهش آلودگی هوا اثرگذار باشد. درواقع باغ بام ها در کاهش دود، گرد و غبار، گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن و … نقش به سزایی داشته باشد و به این طریق در بهبود کیفیت هوای محیط اثرگذار باشد.

کاهش اتلاف انرژی: سقف روف گاردن همچنین می تواند عایقی در برابر گرما و سرما باشد و به این ترتیب از مصرف انرژی های شما بکاهد. درحقیقت ساختمان هایی که روف گاردن دارند به نوعی عایق سرما و گرما بوده و در طول زمستان نیاز کمتری به سیستم های گرمایشی ساختمان دارند و همچنین در طول تابستان نیز نیاز آن ها به سیستم های سرمایشی کمتر خواهد بود.

کاهش آلودگی های صوتی: بام سبز به عنوان یک عایق صوتی نیز عمل می کند. خاک و گیاهان روف گاردن تا حد زیادی می توانند سر و صداهای محیط زندگی شما را جذب، منعکس و یا انحراف دهند و به این طریق از کاهش آلودگی های صوتی را سبب شوند.

افزایش عمر بام: روف گاردن با دارا بودن لایه های مختلف و ضد آب، مانع از فرسایش بام شما توسط باد، باران و … شده و در نتیجه طول عمر بام شما را افزایش خواهد داد.

کاهش هزینه های نوسازی: باغ بام ها با حفاظت از سقف، هزینه های مربوط به تعمیرات بام و نوسازی را تا حد زیادی کاهش می دهند.

کاهش هزینه های فاضلاب: یک باغ پشت بام با جذب آب های حاصل از بارندگی ها از جاری شدن آب در قسمت های دیگر و نیز وارد شدن آن به داخل فاضلاب جلوگیری نموده و در نتیجه به میزان 10 تا 50 درصد می تواند هزینه های مربوط به پر شدن فاضلاب را کاهش دهد.

حفظ رطوبت: بام سبز با دارا بودن گیاهان و درختان مختلف، رطوبت محیط را حفظ نموده و به این طریق فضای بهتری را برای زندگی شما رقم می زند.

 استفاده از فضای اضافی بام: استفاده از فضاهای غیر قابل استفاده نیز از دیگر مزایای اجرای Roof Garden است. در حقیقت شما می توانید با کاشت گیاهان مختلف و فضاسازی بر روی بام خود، از فضای اضافی بام ساختمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

 افزایش سود: باغ بام ها با اضافه کردن محیطی برای جمع های دورهمی ساختمان و نیز فضایی برای استراحت و استفاده در تعطیلات، می تواند برای شما سودمند باشد. همچنین باغ بام ها ارزش ساختمان ها را بالا می برند و به این ترتیب افزایش سود را برای مالکین به همراه خواهند داشت.

گسترش فضای سبز و زیستگاه جانوران: یک باغچه پشت بام زیبا علاوه بر ایجاد محیطی مناسب برای اعضای ساختمان، می تواند برای حیوانات منطقه نیز مفید باشد و در عین حال از جذابیت های روف گاردن برای شما نیز به شمار رود. به طور مثال استفاده پرندگان مختلف بومی منطقه از باغ ساخته شده بر روی بام شما، خود می تواند یکی از جذابیت های بصری روف گاردن شما باشد.

کاهش اثرات گرمایی محیط زندگی: روف گاردن ها به طور کلی با اضافه کردن فضای سبز به محیط های شهری، می توانند گرمای محیط را تا حد زیادی کاهش دهند.

روش های اجرای روف گاردن:

روف گاردن گسترده:

در این روش متقاضی خواستار ایجاد سطوح چمنکاری بر روی پشت بام و در کل محلی که در آن امکان کاشت گیاه در خاک طبیعی وجود ندارد می باشد. بعد از ایزولاسیون و همچنین زیرسازی مناسب پشت بام و در نهایت تعبیه خروجی آب فضای سبز و کاشت چمن بر روی سطح بام صورت خواهد گرفت.

این روش ساخت روف گارد معمولا هنگامی استفاده می شود که تحمل سازه در پایین ترین حالت ممکن باشد. همچنین برای ساخت این بام سبز اغلب گیاهان رونده به کار می روند و فضای کلی کار ضخامت و ارتفاع کمی خواهد داشت. پوشش گیاهی این نوع از روف گاردن معمولا تنوع کمتری نسبت به سایر انواع روف گاردن دارد.

 این شیوه ساخت روف گاردن معمولا در سازه هایی استفاده می شود که میزان مقاومت آن ها را نمی توان به طور دقیق مشخص نمود.

روف گاردن متمرکز:

در روش متمرکز به دلیل عمص کاشت بیشتری که در اختیار است می توان درختان و بوته هایی به پشت بام اضافه کرد و یا باغچه هایی به روش سنتی ایجاد کرد.

این روش اجرای روف گاردن برای ساختمان هایی مناسب است که تحمل بار بیشتری دارند. همچنین می توان پوشش گیاهی متنوع تری برای این روش استفاده نمود. علاوه بر این ها، مرحله ی ایزولاسیون در این روش به صورت تکه ای انجام می شود تا به طور تمام سطح پوشیده نشود.

روف گاردن مدولار-پرتابل:

در این روش گلدان ها و فلاور باکس های آماده ای جهت اجرای بام سبز استفاده می شود . در این روش گلدان های استفاده شده با توجه به مصرفشان می توانند درختچه های بلند و یا سطح سبز گسترده داشته باشند.

با وجود اینکه فضای سبز ایجاد شده در این روش بر خلاف دو روش قبلی ظاهری برجسته نخواهد داشت ، اما سرعت اجرا بالاتر خواهد بود و دارای امنیت بیشتری خواهد بود  و همچنین تنوع و مدرنیته بودن در این روش بیشتر دیده می شود.

در این روش ساخت روف گاردن غالبا از آبیاری قطره ای استفاده می شود و نسبت به روش متمرکز هزینه ی کمتری را برای کارفرما خواهد داشت. این روش برای ساختمان هایی که طول عمر بنا بالاست بسیار مناسب بوده و به طور کلی می توان چنین گفت که این نوع از باغ بام ها برای تمام انواع ساختمان ها قابل اجرا خواهد بود.

اجرای روف گاردن (باغ بام):

اجرای روف گاردن می تواند شامل قرار دادن چند گلدان بر روی بام و یا در پروژه های بزرگتر اجرای فضای سبز و یا ایجاد پارک بر روی پشت بام باشد.

در انتخاب نوع طراحی روف گاردن عواملی همچون ویژگی های اقلیمی، سازه ساختمان و نیاز متقاضی دخالت دارند.[/vc_column_text]

نیاز به خدمات ساخت و اجرای روف گاردن دارید؟

مشاوره رایگان و استعلام قیمت

طراحی روف گاردن:

همانطور که می دانید برای داشتن یک روف گاردن زیبا و لاکچری در مرحله اول می بایست یک طراحی حرفه ای انجام دهید. برای داشتن یک طرح روف گاردن یا در اصطلاح یک پلان روف گاردن بایستی در قدم اول از شرکت های اجرای روف گاردن کمک بگیرید تا مهندسین این حوزه به کمک برنامه های حرفه ای یک طرح اولیه را برای شما پیاده سازی نمایند.

در قدم اول مهندسین پس از نقشه برداری از بام ساختمان شما، میزان استحکام و تقسیم بار وارد شده به ساختمان را تعیین نموده و با ایده پردازی، نیاز های مورد نظر را بررسی می کنند. سپس با امکان سنجی یک طراحی حرفه ای را بسته به میزان بودجه و سلیقه ی کارفرما انجام خواهند داد.

مراحل اجرای روف گاردن:

بدون شک مراحل اجرای روف گاردن از جمله سوالات اساسی تمام افرادی است که قصد ساخت روف گاردن را دارند. دقت کنید پیش از آن که به سراغ مراحل اجرای کار بروید ابتدا بایستی پیش نیاز های لازم برای ساخت باغ بام را در نظر گرفته و سپس دست به کار شوید.

از جمله پیش نیاز هایی که بهتر است با بررسی دقیق پیش از ساخت باغ بام در نظر بگیرید عبارت است از:

  • میزان مقاومت و تحمل وزن سازه
  • بررسی وجود امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت باغ بام

توجه کنید که برای ساخت یک روف گاردن در قدم اول بهتر است از یک متخصص و طراح حرفه ای کمک بگیرید تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید.

مراحل اجرای بام سبز پس از طراحی روف گاردن به این شرح است:

  1. مرحله دوم: زیر سازی ( شیب بندی، ایزولاسیون، شبکه بندی آهنی و …) (لایه ضد آب، لایه عایق، لایه زهکش و لایه ژئوتکستایل)
  2. مرحله سوم: اجرای تاسیسات
  3. مرحله چهارم: اجرای باکس های گل سرتاسری و یا شبکه ای به دلخواه و متناسب با طرح اولیه
  4. مرحله پنجم: تعیین نوع گیاهان مناسب برای روف گاردن براساس موقعیت جغرافیایی، وزش باد و میزان گرما و سرمای محیط
  5. مرحله ششم: اجرای آلاچیق، مبلمان، نورپردازی و … متناسب با طرح اولیه

چگونه یک روف گاردن مدرن بسازیم؟

همانطور که می دانید ساخت روف گاردن یا به زبان ساده تر باغ بام ها از سالیان خیلی دور رواج داشته اند اما امروزه ساخت روف گاردن ساده و یا حتی طراحی روف گاردن کلاسیک اغلب جای خود را به طراحی روف گاردن مدرن داده اند. در حقیقت امروزه طراحان معمولا با اضافه کردن المان های مختلفی به روف گاردن معمولی اقدام به ساخت یک روف گاردن لاکچری می نمایند.

از جمله پارامتر هایی که با اضافه کردن به روف گاردن می توان یک باغ بام لاکچری ساخت عبارتند از:

آبنما در روف گاردن:

آبنما از گذشته یکی از عناصر اصلی دکوراسیون ایرانی بوده است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی در کنار بکار گیری دانش معماری انواع آبنما در سایز ها و کاربری های مختلف ساخته می شود.

ساخت و اجرای روف گاردن|آبگون دیزاین

در طراحی و دکوراسیون بام سبز،آبنما می تواند زیبایی خیره کننده ای به فضا بدهد. می تواند با توجه به علاقمندی هایتان یکی از انواع آبنما دیواری ، آبنما آب و آتش ، آبنما آبشاری یا صخره ای و یا آبنما سنگی  رانتخاب کنید.

استخر :

ساخت استخر در روف گاردن در زیبا سازی محوطه بام بسیار تاثیر گذار خواهد بود و بام سبز یا باغ بام ظاهری مدرن تر پیدا خواهد کرد. باتوجه به مساحت بام می توان استخر هایی در اندازه های مختلف ساخت و لذت استفاده از روف گاردن را در بهار و تابستان دو چندان کرد.

استخر در روف گاردن|آبگون دیزاین

بدون شک ساخت استخر در ارتفاع و درواقع ترکیب آب و فضای سبز روف گاردن، فضایی لاکچری و بی نظیر را برای ساختمان شما ایجاد خواهد نمود.

نورپردازی در روف گاردن:

نورپردازی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در زیباسازی باغ بام خواهد بود. با استفاده از نورپردازی اصولی و کاربردی، زیبایی بام و تمام المان های بکار رفته در آن در تاریکی هوا دو چندان خواهد شد .

تلفیق نور و معماری به خوبی می تواند اصالت اثر را حفظ نموده و آرامش بصری را برای افراد ایجاد نماید. یک نورپردازی تخصصی و حرفه ای به عنوان یکی از شاخصه های اصلی تزئین روف گاردن به شمار می رود.

دیوار سبز :

دیوار سبز می تواند انتخابی بسیار مناسب برای ایجاد فضایی سبز بر روی دیوارهای مجاور بام باشد. به این ترتیب هم به اهداف روف گاردن و ایجاد فضاهای سبز به بام نزدیک شده ایم و هم حس آرامش و در کنار آن زیبایی بی نظیری را به باغ بام خواهیم بخشید.

بدون شک اجرای دیوار سبز عمودی در کنار روف گاردن افقی در ایجاد منظره ای بدیع و زیبا تاثیر به سزایی خواهد داشت و ترکیب این دو پارامتر محوطه سازی می تواند یک باغ بام لاکچری را برای شما ایجاد کند.

قیمت روف گاردن:

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد حتما متوجه شده اید که هزینه روف گاردن به عوامل بسیاری از جمله نوع بام سبز، المان های ساخته شده در آن، نوع گیاهان و… بستگی دارد. بنابراین قبل از اجرای بام سبز حتما باید مکان مورد نظر توسط کارشناسان بازدید شود تا با توجه به علاقمندی های شما قیمت اجرا مشخص شود.

در این راستا شرکت آبگون دیزاین به عنوان بهترین شرکت روف گاردن تهران همواره تلاش کرده تا با توجه به نیاز های مشتریان خود، بهترین روف گاردن را با در نظر گرفتن میزان بودجه مشتری طراحی و اجرا نماید. اما پیشنهاد تیم آبگون دیزاین به مشتریان آن است که به دنبال روف گاردن ارزان یا با قیمت خیلی پایین نباشند و در وهله ی اول به کیفیت مواد و مصالح به کار رفته و در کل کیفیت پروژه توجه نمایند تا در طولانی مدت دچار ضرر و زیان های احتمالی نشوند و یک روف گاردن با کیفیت بسازند.

هزینه اجرای روف گاردن یا در حقیقت قیمت روف گاردن به طور کلی بر اساس مترمربع محاسبه شده و پیش از انجام کار برای مشتری فاکتور می شود.

شرکت آبگون دیزاین مجری تخصصی روف گاردن:

شرکت آبگون دیزاین شرکتی متشکل از متخصصین حرفه ای و با تجربه در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن است که متشکل از 2 گروه مهندسین معمار طراحی و اجرایی جداگانه می باشد. بنابراین این شرکت به صورت تخصصی در حیطه ی فعالیت خود در راستای اهداف پروژه های شما فعالیت خواهد نمود.

این شرکت ساخت روف گاردن در تهران با بهره گیری از تکنولوژی های نوین و مدرن و با دارا بودن 6 سال سابقه درخشان در زمینه طراحی و اجرای انواع فضاهای سبز از جمله بام سبز آماده ارائه خدمات طراحی و ساخت روف گاردن در تمام نقاط ایران و تهران می باشد.

نیاز به خدمات ساخت و اجرای روف گاردن دارید؟

مشاوره رایگان و استعلام قیمت

دانستنی های روف گاردن:

دیتیل اجرایی روف گاردن

دیتیل اجرایی روف گاردن

بام سبز یا روف گاردن یکی از سیستم های سازگار با اکوسیستم است که علاوه بر ایجاد زیبایی، طراوت و نشاط برای ساکنین و خانواده ها، می تواند به عنوان عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی برای ساختمان نیز عمل کند.
خواندن ادامه
روف گاردن رستوران

روف گاردن رستوران

خوشبختانه یا متاسفانه امروزه به دلیل رقابت بالا در صنایع غذایی و رستوران داری، صاحبان رستوران ها با روش های مختلفی سعی در جذب مشتری داشته و با انواع ایده های به روز و جذاب به مشتری های خود سرویس
خواندن ادامه
روف گاردن شیشه ای

روف گاردن شیشه ای

روف گاردن، سازه ای تمام اتوماتیک است که علاوه بر لوکس بودن و زیبایی، باعث می شود فضا در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده باشد. این موضوع باعث شده که روف گاردن، گزینه ای خوب و ایده آل
خواندن ادامه
دیزاین روف گاردن

دیزاین روف گاردن

امروزه روف گاردن ها یکی از انواع محوطه سازی های پرطرفدار در میان افراد و جوامع مختلف می باشد. روف گاردن که در اصل به فضای سبز ایجاد شده بر روی پشت بام ها گفته می شود، می تواند از
خواندن ادامه
روف گاردن لاکچری

روف گاردن لاکچری

داشتن یک باغ بام یا روف گاردن که فضای سرسبز و بیشتری را برای دورهمی های ما ایجاد نماید، امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این میان طراحی و ساخت روف گاردن های لاکچری در سال های اخیر
خواندن ادامه

 

[تعداد: 21   میانگین: 5/5]

کلیدواژه خود را وارد کنید