آبنما :

آبنما متشکل از فواره و آب راکد یا متحرکی است که علاوه بر ایجاد جلوه ای زیبا در محیط و متعادل ساخت هوا ، با موسیقی دلنشین جریان آب آرامشی غیر قابل وصف به فضا می بخشد .

در زندگی شهری و مدرن امروزی که بافت های نرم طبیعی همچون فضاهای سبز، آبشار ها و… جای خود را به بافت های سختی همچون برج های سر به فلک کشیده داده اند می توان با شبیه سازی عناصر طبیعی مانند آبنما و فضاهای سبز مقداری از نیاز روحی و روانی انسان ها به طبیعت را جبران کرد.

طراحی و ساخت آبنما:

آبنما از قدیم یکی از زیباترین و مهم ترین المان های معماری ایرانی بوده است که اغلب در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها ساخته می شد. اما امروزه طراحی و ساخت آبنما در نوع ها و اندازه های مختلف انجام می شود و با توجه به نوع ابنما می توان از آن در محیط های خارجی و محیط های داخلی همچون خانه ها ، لابی هتل ها و آپارتمان ها، مراکز تفریحی و تجاری و… استفاده کرد.

معمولا در فضاهای بزرگ که آرام و بی سر و صدا هستند آبنماهایی به شکل نهر، جویبار و چشمه ساخته می شود و در فضاهایی که شلوغ هستند آبنماها به صورت فواره های بزرگ و ابشارهایی سنگی ساخته می شود.

البته با توجه به متریال های موجود و امکان طراحی انواع آبنماها در اندازه های مختلف و برای کاربری های مختلف محدودیتی در در انتخاب مکان اجرای آبنما وجود ندارد و می توان در هر مکان باز و بسته ای از انواع اب نما استفاده کرد.

نیاز به خدمات طراحی و ساخت آبنما دارید؟

مشاوره رایگان و استعلام قیمت

طراحی و ساخت آبنما|ابگون دیزاین

آب از گذشته به دلیل نقش بسزایی که در طبیعت دارد به عنوان یک عنصر مقدس طبیعی بشمار می رفته است . آب ، همیشه نمایانگر پاکی و روشنایی بوده و طبیعت بی آب جلوه ای در خور توجه نخواهد داشت . آب ، چه در حال حرکت باشد و چه در حالت سکون موجب آرامش روح انسان خواهد شد و با توجه به طبیعت انسان دقایقی گوش دادن به موسیقی بی نظیر جریان آب انسان را از افکار و مشکلات روزانه رهایی خواهد بخشید. از این رو به اهمیت آبنماها در دل زندگی خشن امروزی پی می بریم.

در هنگام ساخت و طراحی آب‌نما به چه مواردی توجه کنیم؟

عموماً در هنگام ساخت آبنما نخست طرح‌ها و ماکت‌هایی به شما نشان داده می‌شود و بر اساس آن انتخاب خواهید کرد. در این وضعیت چند مسئله مهم وجود دارد که بسته به نوع آبنما باید نسبت به آن حساسیت لازم را داشته باشید و در نهایت تمام این وسواس و دقت‌ها موجب بهترشدن نتیجه خواهد شد. گاهی مجری‌های طراحی داخلی و شرکت‌های سازنده آب‌نما در این مورد بی‌دقتی از خود نشان می‌دهند.

لازم است که در ساخت آبنماهای شیشه‌ای از مایع مخصوص استفاده شده، نازل‌های آبنما به‌خوبی متصل شوند و همین‌طور از انتشار آب به خارج از فضای آب‌نما و پرتاب و ایجاد مزاحمت جلوگیری شود. ضمن این که آبنماهای صخره‌ای نیز باید طوری طراحی شوند که از رسوب‌گیری در آن‌ها جلوگیری شده و برکه مصنوعی نیز حساسیت منحصر به خود را در زمان طراحی و کنار هم قراردادن متریال خواهد داشت. مثلاً باید به‌گونه‌ای طراحی شود که از رشد و تجمیع موجودات مزاحم و حشرات موذی جلوگیری شده و مسیر گردش آب در آبنما دچار قطعی نشود.

مزایای استفاده از آب‌نما در محیط زندگی و کار:

 • و در نهایت این سؤال مطرح می‌شود که چرا محیط‌های امروزی نیاز به یک آب‌نما خواهند داشت. خوب دلایل زیادی وجود دارد اما به‌طورکلی لازم دیدیم که به این موارد اشاره کنیم:
 •  نصب آب‌نما باعث ایجاد یک اتمسفر و فضای طبیعی می‌شود. تجربه‌ای که در کنار ساحل، رودخانه و یا آبشار تجربه کرده‌اید را این بار در محیط خانه و آپارتمان مسکونی خود داشته باشید.
 •  حس آرامش و طبیعت و تأثیری که امواج آب به‌عنوان یکی از عناصر چهارگانه روی روح می‌گذارد غیرقابل‌تفسیر است. صرفاً باید خودتان این حس را تجربه کنید.
 •  سبب کنترل رطوبت در محیط می‌شود. در بسیاری از فضاهای خشک و بدون رطوبت انسان با مشکلات و بیماری‌های زیادی از جمله خشکی چشم، تنگ شدن خلق‌وخوی و … روبرو می‌شود.
 • کاهش آلودگی صوتی بخصوص در محیط‌های شلوغ مثل مال‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، ادارات و…
 •  یون‌های منفی موجود در جریان آب باعث بهبود کیفیت هوای محیط خواهند شد.
 • پس‌زمینه‌ای جذاب برای ساختمان شما ایجاد می‌شود.
 •  مراقبت زیادی نیاز ندارد و به‌راحتی می‌توانید به‌صورت دوره‌ای آن را با استفاده از یک سری ابزار ساده تمیز و پاک‌سازی کنید.

انواع آبنما

آبنما شیشه ای:

در آبنما شیشه ای که اغلب در محیط های داخلی همچون رستوران ها، لابی هتل ها و اپارتمان ها ، ساختمان های مسکونی و اداری ساخته می شود یک صفحه شیشه از جنس سیکوریت نشکن به کار رفته و آب به کمک پمپ های مخفی جریان پیدا می کند.

طراحی و نصب آبنما شیشه ای|آبگون دیزاین

ابنما سنگی:

آبنما سنگی که با نام ابنما ویلایی نیز شناخته می شود معمولا در حیاط ویلا ها ، پارک ها و باغ ها ساخته می شود. در طراحی این نوع اب نما همانطور که از نامش پیداست از سنگ های مختلفی در اندازه های گوناگون که اغلب از جنس پوکه معدنی هستند استفاده می شود.

طراحی و ساخت آبنما سنگی

آبنما دیواری :

در این نوع آب نما های مدرن ، نازل ها بر روی دیوار قرار می گیرند و معمولا در ساخت استخر ، دیوار های خارجی ساختمان ها و حتی دیوار های داخلی ساخته می شود.

آبنما پرده ای:

نوعی از ابنما های دیواری است که آب بصورت پرده ای به داخل استخر یا حوض سرازیر می شود.

آبنما پرده ای آبگون دیزاین

دیوار خیس:

نوع دیگری از آبنماهای دیواری و مدرن است که اجرای آن بر روی دیوارهای خارجی ساختمان ها جلوه ای بسیار زیبا به نمای خارجی ساختمان می دهد.

خرید آبنما دیواری-دیوار خیس|آبگون دیزاین

 

آبنما باغی – آبشاری:

این نوع اب نما با اسامی مختلفی همچون آبشاری ، باغی ، صخره ای و آبشار صخره ای شناخته می شود، چرا که طراحی و ساخت این نوع آب نما بسیار شبیه به آبشارهای صخره ای طبیعی است. این نوع از ابنما هیچ گونه ریزش و پاششی به بیرون ندارد و علاوه بر محیط های خارجی در طراحی محیط های داخلی همچون طراحی پاسیو و طراحی رستوران نیز قابل استفاده است.

قیمت ساخت آبنما صخره ای و باغی

آب و آتش:

آبنما آب و اتش تلفیقی از نور و گرمای آتش با ریزش قطرات آب است که فضایی بسیار روحانی و رمز آلود پدید می آورد.

 آبنما آب و آتش

برکه مصنوعی:

برکه مصنوعی معمولا در فضاهای سبز ، پارک ها و باغ ها ساخته می شود . در ساخت برکه ابتدا طرح پیاده سازی می شود و بعد عملیات گودبرداری شروع می شود. برکه در اندازه های مختلفی ساخته می شود و با افزایش مساخت برکه عمق آن نیز افزایش پیدا می کند.

آبنما برکه مصنوعی |آبگون

قیمت آبنما:

قیمت آبنما بستگی به موارد بسیاری از جمله ایزولاسیون، متریال بکار رفته، تجهیزات بکار رفته (با توجه به برند تجهیزات قیمت ها متفاوت خواهد بود) ، تجهیزات مربوط به نورپردازی ، سیستم گردش آب و ابعاد آبنما دارد که کارشناس مربوطه در مشاوره ای رایگان هزینه را برآرد خوهد کرد.

ساخت و اجرای آبنما توسط شرکت آبگون دیزاین:

قبل از سفارش ساخت و خرید آبنما حتما باید تصمیماتی در رابطه با محل قرار گیری ابنما، ابعاد ، تجهیزات مصرفی ، نوع ،سیستم گردش آب و نورپردازی آبنما گرفته شود.
اگر در مورد انتخاب نوع آب نما مطمئن نیستید ، این مورد را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا با توجه به فضا و امکانات موجود، شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع برای فضای مورد نظرتان راهنمایی کنند.

نیاز به خدمات طراحی و ساخت آبنما دارید؟

مشاوره رایگان و استعلام قیمت

نمونه کارهای آبنما – آبگون دیزاین:

دانستنی های آبنما:

نحوه نصب پمپ آبنما

نحوه نصب پمپ آبنما

پمپ ها بدون شک یکی از قطعات اصلی و مهم در هر آبنما هستند که خرید و جانمایی آن ها به شکل صحیح، می تواند آبنما را از مشکلات احتمالی بعدی دور نمایند. نحوه اجرا و نصب پمپ آبنما اگر
خواندن ادامه
طراحی آبنما استخر

طراحی آبنما استخر

استخر ها از انواع تفریحات جذاب برای همه ی افراد در جای جای دنیا می باشد که آبنما یکی از تزئینات استخرها می باشد. در حقیقت شما می توانید در کنار ساخت استخر در ویلای خود، یک آبنما نیز ایجاد
خواندن ادامه
گیاهان مناسب برای آبنما

گیاهان مناسب برای آبنما

همانطور که می دانید انواع آبنما می توانند زیبایی وصف ناپذیری را برای محیط داخلی و خارجی ساختمان ها به وجود آورند. در کنار آبنما ها، گیاهان نیز می توانند گزینه ی بسیار خوبی برای تزئین و زیباسازی آبنما ها
خواندن ادامه
نحوه لوله کشی آبنما

نحوه لوله کشی آبنما

آبنما ها یکی از انواع تزئینات فضا های داخلی و خارجی ساختمان ها بوده و می توانند تاثیر به سزایی در زیباسازی اطراف و ایجاد حس نشاط و شادابی در افراد داشته باشند. ساخت آبنما می تواند به فضای مورد
خواندن ادامه
انواع نازل آبنما

انواع نازل آبنما

همان طور که می دانید در اجرای آبنما یکی اصلی ترین المان ها ، نازل ها هستند. بنابراین امروز  در این مقاله از مجله طراحی و معماری آبگون دیزاین به بررسی انواع نازل آبنما خواهیم پرداخت. معرفی انواع نازل های
خواندن ادامه
نکات ساخت و نصب آبنما

نکات ساخت و نصب آبنما

توجه به محوطه سازی و ایجاد فضاهای زیبای خارج از ساختمان، امروزه به یکی از موضوعات اصلی در طراحی محوطه ها تبدیل شده است و افراد زیادی به دنبال دیزاین محوطه ی خانه های ویلایی و یا حتی آپارتمان های
خواندن ادامه
تجهیزات آبنما

تجهیزات آبنما

اگر قصد ساخت یک آبنما را برای منزل یا محوطه ی باغ و باغچه ی خود دارید، حتما می دانید که برای طراحی و اجرای یک آبنما، نیازمند تجهیزاتی می باشید تا بتوانید یک آبنمای زیبا و با کیفیت را
خواندن ادامه
ساخت آبنما با کوزه

ساخت آبنما با کوزه

استفاده از صدای آب برای ایجاد حس آرامش از قدیم الایام نه تنها در میان ایرانیان بلکه در میان تمام اقوام و ملت ها وجود داشته است. استفاده از انواع آبنما یکی از موارد استفاده از آب برای احساس طراوت
خواندن ادامه
طرح آبنما داخل حیاط

طرح آبنما داخل حیاط

آبنما ها یکی از ایده های جذاب برای محوطه سازی حیاط خانه ها هستند. آبنما می تواند صدای آرامش بخش آب را به منزل شما آورده و آرامش و زیبایی را به صورت توامان برای شما به همراه داشته باشد.
خواندن ادامه
[تعداد: 21   میانگین: 4.9/5]

دیدگاه ها (7)

 1. Avatar
  منصور مرداد 23, 1398

  بسیار عالی
  آیا آبنما فقط مناسب فضاهای بزرگ هست ؟ میشه راهنمایی کنین برای فضاهای کوچیک چه نوع آبنما مناسبتره

  1. Avatar
   آبگون دیزاین مرداد 24, 1398

   با توجه به کاربری و سلیقه خودتون می تونین هر نوع آبنمایی خواستین برای محل مورد نظر انتخاب کنین تا آبنما در ابعاد کوچکتر برای شما ساخته بشه .
   توصیه میکنم قبل از تصمیم گیری به صورت رایگان از خدمات مشاوره کارشناسان ما استفاده کنید.

 2. Avatar
  احمد رضا پیری مهر 13, 1398

  سلام من نمونه کارهای آبنما شما را دیدم و قصد داشتم برای ساخت آبنما برای دفتر کارم از شما کمک بگیرم .دفتر کار بنده اصفهان هست آیا تو اصفهان نمایندگی دارین که کار آبنما رو بهشون بدم یا اینکه خودتون امکانش رو دارین که تشریف بیارین اینجا؟

  1. Avatar
   آبگون دیزاین مهر 13, 1398

   سلام و عرض ادب
   بله تیم آبگون دیزاین در سراسر ایران خدمات طراحی و ساخت انواع آبنما ارائه می دهد. لطفا برای هماهنگی و مشاوره تماس بگیرید.

 3. Avatar
  sadegh mirzakhani فروردین 5, 1400

  كاش طرح هاي بيشتري از كاراي آبنما ميذاشتين تو سايت

 4. Avatar
  سيما فروردین 10, 1400

  من خيلي دوس دارم تو خونه آبنما داشته باشم اما فضام كمه
  خوش بحال اونايي كه جا دارن

 5. Avatar
  مريم اردیبهشت 15, 1400

  معمولا چقدر طول ميكشه اجراي آبنما؟

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیدواژه خود را وارد کنید