دانستنی های روف گاردن

فواید و معایب روف گاردن

روف گاردن که معمولا از آن به عنوان بام سبز نیز یاد می شود، یکی از آیتم های دکوراسیون مدرن بخصوص در طراحی ویلا است که در سال های اخیر معمولا به دلیل آشتی با طبیعت و استفاده از طبیعت در فضا های کوچک خانه های امروزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه که غالبا روف گاردن را در فضا ها و مجموعه های مسکونی و تجاری بزرگ تر طراحی و اجرا می کنند اما اجرای ان در فضا های کوچک تر نیز محدودیتی نداشته و می توان از مزایای آن در هر ساختمانی بهره برد.

بنابراین در این نوشتار از آبگون دیزاین قصد داریم تا شما را با فواید روف گاردن و  معایب روف گاردن آشنا کرده و توضیحاتی را در این خصوص به شما ارائه نماییم.

فواید روف گاردن:

برتری روف گاردن نسبت به بام های معمولی به دو دسته فواید عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شوند که ما در این قسمت سعی داریم تا این فواید را برای شما برشمریم.

  1. فواید روف گاردن|آبگون دیزاین

  2. فواید عمومی روف گاردن

از جمله فواید عمومی روف گاردن می توان گسترش فضای سبز منطقه و در نتیجه کمک به بهبود هوا به لحاظ گرما و آلودگی های محیطی را نام برد. همچنین روف گاردن ها می توانند علاوه بر کنترل دمای شهر، دی اکسید کربن محیط را جذب کرده و اکسیژن بیشتری را تولید نمایند و بنابراین به این طریق به بهبود هوای شهر ها کمک می نمایند.

استفاده از فضای بام ها برای ایجاد یک محیط سرسبز، همچنین می تواند باعث زیباسازی فضا های شهری شده و در صورت کاشت گیاهان خوراکی می توان از آن ها در تولید غذا نیز استفاده نمود. ترویج سلامتی و زندگی بهتر نیز از دیگر فواید عمومی روف گاردن بوده که افراد با توجه به آن می توانند به نوعی فرهنگ سازی ایجاد نمایند.

  1. فواید اختصاصی روف گاردن

توجه کنید که چه آن که شما گیاهان را بر روی زمین بکارید و چه آن که بر روی دیوار و یا بام آن ها را بکارید، در هر صورت می توانید از فواید آن ها بهره برده و به نفع خود از آن ها استفاده کنید.

از جمله فواید اختصاصی روف گاردن برای افراد و ارگان ها می توان  افزایش عمر بام را نام برد. عمر بام در حالتی که ایزوگام و یا قیرگونی شده باشد کمتر از حالتی است که بر روی آن روف گاردن ایجاد شده است و بنابراین این می تواند در بلند مدت از هزینه های شما بکاهد.

اجرای روف گاردن در پشت بام ساختمان ها همچنین می تواند یک عایق صوتی ایجاد برای ساختمان باشد. علاوه بر این روف گاردن یا بام سبز می تواند باعث کاهش حجم ورودی آب به سیستم های فاضلاب ساختمان شده و به این طریق عمر آن ها را افزایش دهد.

حفظ رطوبت، صرفه جویی اقتصادی، استفاده از فضا های بالا استفاده جهت ایجاد فضایی بکر، افزایش ظرفیت تحمل گرمای بام و سود بیشتر را نیز می توان از دیگر فواید روف گاردن دانست.

علاوه بر این ها، ایجاد بام سبز می تواند حرارت دریافتی از طریق سقف ساختمان را در فصول گرم سال کاهش داده و به این طریق در کاهش مصرف انرژی برق ساختمان نیز مفید باشد. همچنین در فصول سرد سال نیز، روف گاردن می تواند به عنوان یک پوشش عایق برای ساختمان عمل کرده و به این طریق در کاهش مصرف انرژی و سود بیشتر تاثیر گذار باشد.

معایب روف گاردن:

اجرای روف گاردن علاوه بر فواید و مزایایی که دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد که اگر چه معایب آن در مقابل فواید آن ناچیز است اما بر خود لازم می دانیم معایب آن را نیز برای شما برشمریم تا بتوانیم در تصمیم گیری به شما کمک نماییم.

معایب روف گاردن|آبگون دیزاینیکی از معایب روف گاردن می توان وزن بیشتر بر روی سازه را نام برد. وزن خاک، گیاهان، گلدان ها و … حتی در فصول سرد سال ممکن است با بارندگی و یا رشد گیاهان بیشتر شود.

همچنین نگهداری گیاهان و رسیدگی منظم و البته تامین آب برای گیاهان نیز از دیگر معایب روف گاردن است که اگر به گیاهان علاقه دارید و دوست دارید تا زمان خود را در کنار گل و گیاهان بگذرانید، می توانید از این گزینه چشم پوشی کرده و با خیال راحت با در نظر گرفتن فواید و معایب روف گاردن، یک بام سبز زیبا را برای ساختمان خود ایجاد نمایید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *