محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی(لنداسکیپ) در زندگی مدرن امروزی ، با توجه به افزایش ساخت و ساز و کاهش فضاهای سبز به یکی از مهم ترین مراحل طراحی و ساخت ویلا و باغ تبدیل شده است.

محوطه سازی فضای سبز در حیاط ویلا و خانه علاوه بر تاثیر فوق العاده ای که در آب و هوای محیط دارد موجب نشاط و آرامش افراد میشود و تاثیر بسزایی در روحیات ساکنین و افرادی که با آن فضا در ارتباط هستند خواهد داشت.

برکه مصنوعی در محوطه سازی|آبگون دیزاین

علاوه بر مواردی که اشاره شد، امروزه محوطه سازی یا لنداسکیپ به دلیل جلوه بسیار زیبایی که به محوطه حیاط ، باغ و یا آپارتمان می بخشد ابه یکی از معیار های زیبایی ساختمان ها تبدیل شده است .

اغلب افراد محوطه سازی را فقط در کاشت گل و گیاه و ایجاد فضایی سبز در محوطه حیاط و ساختمان می دانند. در حالی که پلان های محوطه سازی علاوه بر ایجاد فضای سبزی مدرن ، المان های بسیار زیادی همچون ساخت آبنما ، برکه ، آلاچیق ، نهر ، ساخت استخر ، رواق،باربیکیو و…. را در کنار ایمنی  و استاندارد بودن محیط شامل می شود.

نمونه کارهای محوطه سازی:

 

روش اجرای محوطه سازی :

اگر شما نیز قصد محوطه سازی باغچه ، فضای سبز عمومی ، ویلای شخصی ، پشت بام و… را دارید و در انتخاب المان های محوطه سازی دچار تردید شده اید می توانید این مورد را با همکاران ما در شرکت طراحی معاری آبگون دیزاین مطرح کنید تا با توجه به مساحت فضا و نیازتان بهترین طرح ها را به شما پیشنهاد کنند.

در ادامه قصد داریم به بررسی بخش های مختلف طراحی و اجرای محوطه سازی بپردازیم . خواندن این بخش به تمامی افراد علاقمند به محوطه سازی و حیاط سازی اعمم از معماران ، طراحان و تیم های اجرایی توصیه می شود.

محوطه سازی فضای سبز باغ ، حیاط و ویلا با گل و گیاه :

در اجرای فضاهای سبز حیاط ، پشت بام  و فضاهای سبز عمومی یکی از مهم ترین مراحل انتخاب گل و گیاه و انواع درختچه ها متناسب با فضا ، طراحی نوع چیدمان گل و گیاه ، انتخاب خاک مناسب جهت رشد و سهولت گیاهان و در نهایت اجرای طرح و جانمایی و آرایش گل و گیاه به بهترین شکل ممکن می باشد.

استفاده از گل و گیاهان متنوع و ترکیب آنها با هم در طراحی ویلا، محوطه سازی ویلا ، روف گاردن و حیاط فضایی بسیار زیبا و دلنشین بوجود خواهد آورد.

ساخت آبنما در طراحی محوطه:

وجود آبنما و آب به عنوان یکی از مهم ترین عناصر طبیعت با افزودن ویژگی هایی همچون جریان و صدای آب موجب خواهد شد تا فضای سبز طبیعی تری داشته باشیم. ساخت آبنما و سازه های آبی در طرح های گوناگون، امروزه در اغلب پروژه های محوطه سازی اجرا می شود و به یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین المان های محوطه سازی حیاط ، باغ ، ویلا و حتی داخل ساختمان ها تبدیل شده است.

قیمت ساخت آبنما صخره ای و باغی

استفاده از آلاچیق در محوطه سازی باغ و ویلا:

آلاچیق یا سایه بان یکی از المان های مهم در محوطه سازی (لند اسکیپ)  باغ های ایرانی است  که امروزه در دکوراسیون حیاط اکثر ویلا ها و خانه هایی با حیاط بزرگ هم ساخته می شود. معمولا آلاچیق ها برای استراحت و دور هم نشینی در گوشه ای از حیاط یا باغ ساخته می شود .

آلاچیق |آبگون دیزاین

نورپردازی در طراحی محوطه :

نور پردازی در طراحی ، ساخت و دکوراسیون حیاط ، باغ و ویلا  از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طوری که می توان گفت نبود نورپردازی  درشب کل عملیات محوطه سازی را بی معنی خواهد کرد.  نورپردازی در شب جلوه خاصی به تمامی عناصر موجود در فضا خواهد داد و زیبایی فضا و المان های ساخته شده را دو چندان خواهد کرد.

نورپردازی در طراحی محوطه|آبگون دیزاین

ساخت استخر :

استخر از دیگر المان های طراحی و محوطه سازی است که بیشتر از موارد دیگر خواهان دارد . و دلیل این موضوع علاوه بر استراحت و تجدید آرامش ، زیبا سازی محوطه و حیاط با ساخت استخر می باشد.

طراحی و ساخت استخر|آبگون دیزاین

البته باید توجه داشت که ساخت استخر به دلیل وجود مسائلی همچون نحوه تصویه ، نگهداری و… باید بصورت کاملا تخصصی و زیر نظر فردی متخصص ساخته شود.

نهر در طراحی محوطه :

همانطور که پیش تر اشاره کردیم وجود جریان آب در محوطه سازی سبب خواهد شد تا فضا طبیعی تر به نظر بیاید. نهر از جمله المان های مرتبط با آب در طراحی باغ و طراحی فضای سبز عمومی و حتی حیاط خانه و ویلا است که ظاهری بسیار زیبا و طبیعی به محیط می بخشد.

نهردر محوطه سازی|آبگون دیزاین

برکه مصنوعی در لند اسکیپ:

برکه مصنوعی فضایی کوچک در محوطه فضای سبز است که آّب راکد در آن جمع شده است. برکه ها علاوه بر زیبایی بسیاری که به فضا می دهند برای ایجاد محیطی آرامش بخش و در برخی موارد برای ذخیره سازی آب جهت آبیاری فضای سبز ساخته می شود. وجود گیاهان آبزی مثل نیلوفر آبی و… در اطراف برکه زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد.

 کف سازی:

کف سازی تاثیر بسیاری در تقسیم فضا ، زیبایی محیط و راهنمایی بخش های مختلف محوطه دارد. موردی که در کف سازی حتما باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از مصالح مناسب برای زیبایی و استحکام می باشد.

طراحی روف گاردن و اجرای روف گاردن در آبگون دیزاین

طراحی ویلا در آبگون دیزاین

طراحی و ساخت آبنما در آبگون دیزاین

طراحی و اجرای دیوار سبزگرین وال در آبگون دیزاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *