ساخت استخر

شنا و آب تنی به دلیل حس نشاط و سبکی که به انسان می بخشد از گذشته های بسیار دور یکی از تفریحات و سرگرمی های انسان ها بوده است. امروزه با وجود استخرهای بسیاری که در سطح شهر برای استفاده عموم ساخته شده اند اغلب افراد ترجیح می دهند استخری هرچند کوچک در خانه یا ویلایشان داشته باشند تا در کنار لذت و تفریح به زیباسازی محوطه خانه و یا حیاطشان نیز کمک کنند.

اگر شما نیز به تازگی باغ یا ویلایی خریده اید و یا حتی در حیاط منزلتان قصد ساخت استخر خانگی را دارید این مطلب را تا انتها بخوانید تا با نحوه طراحی و ساخت استخر و انواع استخر آشنا شوید.

بررسی های قبل از ساخت و اجرای استخر:

  • باید مقاومت سازه جهت جلوگیری از آبندی استخر بررسی شود.
  • بررسی محل ساخت استخر و خاک منطقه.
  • لوله کشی و تتظیمات مربوط به تصویه آب با توجه به حجم آب بررسی شود.
  • طراحی و محاسبه سازه استخر صورت گیرد.

انواع استخر :

استخر ها از نظر محل استقرارشان به سه دسته استخرهای درون زمین، استخرهای روی زمین و استخرهای بالای زمین تقسیم می شود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

استخرهای درون زمین:

در این نوع استخر ها کاسه استخر درون زمین قرار می گیرد و کلیه اتصالات آن اعم از لوله کشی ها ، فاضلاب و تاسیسات به طور دانمی در نظر گرفته می شود.

این نوع استخر ها پس از خاکبرداری و حفر زمین ساخته می شود و می توان در آینده حجم و عمق آن را افزایش داد.

این نوع استخرها معمولا در پروژه های طراحی ویلا و محوطه سازی دیده می شود.

طراحی استخر

استخرهای روی زمین:

در استخرهای روی زمین کاسه استخر بر روی سطح زمین قرار میگیرد. این نوع استخر با حجم متوسط و عمق کم ساخته می شود و  از این رو شیرجه زدن در آن امکان پذیر نیست. در استخرهای روی سطح زمین کلیه اتصالات به صورت دائمی در نظر گرفته می شود.

استخر شیشه ای روی زمین

استخرهای بالای زمین:

کاسه استخر در این نوع بالاتر از سطح زمین است و اتصالات بصورت ثابت یا موقت در نظر گرفته می شود. در این نوع استخر ظرفیت و عمق کم است و بیشتر مناسب مناطقی است که امکان گودبرداری در آن منطقه وجود ندارد. این نوع استخر معمولا در پروژه های طراحی روف گاردن اجرا می شود.

این نوع استخرها قابلیت جابجایی نیز دارند.

استخر بالای زمین

طراحی و ساخت استخرها از لحاظ جنس سازه:

روش ساخت استخرهای بتنی:

برای ساخت استخر بتنی اولین مرحله تهیه پلان مهندسی است. در مرحله بعد گودبرداری،آرماتوربندی و ساخت فونداسیون انجام میپذیرد. این نوع استخرهای دارای انعطاف بیشتری نسبت به سایر انوع استخرها دارند.

این نوع استخرها یا با بتن قالب گیری شده ساخته می شوند و یا اینکه بصورت بتن پاشیدنی توسط بتن پاش در میان آرماتورهای استخر ساخته می شود . همچنین نوع دیگری از استخرهای بتنی با بلوک های بتنی ساخته می شود.

استخرهای فایبرگلاس:

این نوع استخرها متناسب با نوع طراحی می تواند یک واحد یکپارچه و یا چند واحد مجزا باشد. این نوع استخرها از پوسته فایبرگلاس یا اکریلیک ساخته می شود و ساخت استخرهای رو زمینی به این طریق بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

در این نوع استخرها پوسته پس از ساخت باید حمل شود تا بر روی فونداسیون مربوطه قرار گیرد.

ساخت استخر چوبی:

این نوع استخرها را با هر نوع چوبی می توان ساخت اما چوب هایی مثل سرو، سکویا، ساج و ماهون به دلیل مقاوت بالا گزینه های مناسبتری هستند.

استخرهای آب بندی شده با وینیل:

این نوع استخرها معمولا پس از گودبرداری با استفاده از چارچوب های پلیمری یا فلزی ، چوب های فشرده و یا بلوک های بنایی معمولا در ابعاد  کوچک در اختیار مشتری قرار داده میشود تا طبق دستورالعمل ها در محل مورد نظر نصب کند.

قیمت ساخت استخر:

هزینه ساخت استخر پس از بررسی و بازدید محل و همچنین مشخص شدن ابعاد، روش ساخت استخر ، نوع استخر و همچنین مصالح و تجهیزات به کار رفته مصاحبه شده و در در نهایت قیمت ساخت استخر در اختیار مشتری قرار داده می شود.

طراحی روف گاردن و اجرای روف گاردن در آبگون دیزاین

طراحی ویلا در آبگون دیزاین

طراحی و ساخت آبنما در آبگون دیزاین

طراحی و اجرای دیوار سبزگرین وال در آبگون دیزاین

 

امتياز page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *