جزئیات اجرایی روف گاردن

از آن جایی که طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز نیازمند دانش و تخصص کافی در این زمینه می باشد و سهل انگاری و یا دقت ناکافی در هر یک از مراحل، علاوه بر مشکلاتی که به بار می آورد، ممکن است هزینه های زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد، بهتر است پیش از آن که برای اجرای روف گاردن اقدام کنید با متخصصین این حوزه مشورت کرده و اطلاعات و جزئیاتی کافی را در این خصوص به دست آورید.
بنابراین در این نوشتار از آبگون دیزاین قصد داریم تا جزئیات اجرایی روف گاردن را برای شما شرح داده و نکاتی را در این خصوص به شما ارائه نماییم.

جزئیات اجرایی روف گاردن

 جزئیات تاثیر گذار در اجرای روف گاردن:

ساخت یک باغ بام بر روی پشت بام ساختمان می تواند به لحاظ ایجاد زیبایی و تمیز نمودن هوا بسیار مفید باشد و در عین حال می تواند فضایی بکر و دنج را برای دورهمی های خانوادگی شما به وجود آورد اما دقت به جزئیات اجرایی روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

از جمله جزئیاتی که بایستی در ساخت روف گاردن بدان توجه کنید عبارتند از:

1. جزئیات ایجاد لایه ضد آب:

سقف ساختمان شما بایستی در برابر آب و یخ زدگی، بادوام و مقاوم باشد تا از نشت سقف به لایه های زیرین جلوگیری نماید. برای این که سقف هایی که مقاومت پایینی نسبت به نشت آب دارند را ایمن نمایند، معمولا لایه ای به عنوان لایه ی ضد آب بر روی تمام قسمت های بام و یا تنها قسمت هایی که قرار است بر روی آن گل و گیاه بکارند، کشیده می شود.

2. جزئیات ایجاد لایه عایق:

این لایه به عنوان محافظی در برابر رطوبت و همچنین نوسان دما به لایه های زیرین عمل کرده و به میزان کافی به روف گاردن قدرت مکانیکی می دهد. این لایه را معمولا به صورت دندانه ای یا شیاردار می سازند تا آب باران بتواند به راحتی به سیستم زهکشی ساختمان راه پیدا کرده و به طریق از ورود آن به لایه های زیرین ساختمان جلوگیری می گردد. جنس این لایه اغلب از پانل، فوم پلی اورتان و یا صفحات پلی استایرن اکسترود شده می باشد.

3. جزئیات ایجاد لایه زهکشی:

هدف از ایجاد این لایه، جمع آوری آب اضافی سقف و روف گاردن و تخلیه ی آب باران اضافی موجود در لا به لای گیاهان می باشد. آب های جمع شده توسط این لایه به سیستم فاضلاب تعبیه شده برای روف گاردن منتقل می گردد.

4. جزئیات ایجاد لایه خاک بافت:

از دیگر جزئیات اجرایی روف گاردن توجه به ایجاد لایه خاک بافت است. این لایه از ورود ذرات ریز و یا خاک به سیستم زهکشی و البته مسدود کردن آن جلوگیری کرده و از طرف دیگر آب کافی برای پوشش گیاهی را به کمک گردش رطوبت در میان آن، تامین می کند.

لایه خاک بافت ایجاد شده بایستی ضد آب و نیز ضد رطوبت و بخار باشد و همچنین مقاومت خوبی نیز در برابر عوامل مکانیکی، مکانیکی و بیولوژی داشته باشد.

5. جزئیات ایجاد لایه پوشش گیاهی:

برای اجرای این لایه توجه کنید که بایستی ضد نفوذ آب باشد و جریان هوای مناسبی نیز در آن وجود داشته باشد. این لایه باعث افزایش سطح محیط کشت شما شده و نیاز های گیاهان کشت شده توسط شما را تامین می نماید.

به طور کلی اغلب گیاهان به خاکی نیاز دارند که کمی اسیدی باشد و برای ایجاد چنین محیطی برای گیاهان می توان از ترکیب موارد زیر این لایه را ایجاد نمود:

  • خاک باغ
  • گیاخاک
  • کود مزارع یا کمپوست
  • ماده آلی

جزئیات اجرایی روف گاردن -آبگون دیزاین

همچنین دقت کنید که محیط کشت گیاهان بایستی ضخامت مناسبی از خاک داشته باشد و تعیین ضخامت خاک شما بسته به گیاهی که قصد کاشت آن را دارید متفاوت می باشد.

در صورتی که قصد طراحی و اجرای بام سبز برای ساختمان خود را دارید می توانید با مشاورین ما در آبگون دیزاین تماس گرفته و در کوتاه ترین زمان ممکن، باغ بام مهندسی شده ای را در ساختمان خود ایجاد نمایید.